Szelén - Miért fontos?

A szelén egyike azon nyomelemeknek, mely nélkülözhetetlen a szervezet egészséges működése számára. Fontos antioxidáns, mely minden sejtben megtalálható, számos enzim nélkülözhetetlen alkotóeleme. A szabad gyökök eltávolításával a szelén aktívan részt vesz a sejtek védelmében, ezzel biztosítva a sejt fontos összetevőinek, például a genetikai információt hordozó anyagoknak a védelmét az oxidatív károsodásokkal szemben. E mellett a szelén megfelelő szintje fontos az immunrendszer és a pajzsmirigy normális működéséhez. A szelén hozzájárul a haj és a köröm egészségének fenntartásához, valamint a megfelelő spermaképződéshez is.

Mivel szelénre szervezetünk szinte minden sejtjének szüksége van, ezért a kutatók is előszeretettel vizsgálják egyéb felhasználási területeit. Egyik ilyen a szelén prevenciós, azaz megelőző hatása szív-és érrendszeri betegségek esetén, vagy a máj egészségének fenntartásában. Régóta ismert a szelén antivirális hatása is, ezért sokan az őszi-téli vírusos időszakban is étrend-kiegészítőkkel pótolják, megelőzésképpen.

 

Mikor érdemes a szelént pótolni?

Szelén tartalmú étrend-kiegészítő szedésére nem csak antivirális (vírusellenes) hatása miatt a jól ismert őszi-téli immunerősítő időszakban vagy a haj és köröm erősítése esetén érdemes gondolni, hiszen vannak egyéb élethelyzetek, állapotok, melyeknél gyakran alakul ki szelén-hiány. A szelén külső pótlása különösen fontos azokban az esetekben, ha a táplálékban nincs elegendő mennyiségű szelén - például a kiegyensúlyozatlan táplálkozás miatt -, vagy ha a szelénigény megemelkedik. Erős fizikai megterhelés, vagy stressz esetén, idős korban, terhesség és szoptatás idején testünknek nagyobb mennyiségű szelénre van szüksége, így gyakran előfordul, hogy pusztán a bevitt táplálékból nem fedezhető az emelkedett szükséglet. Különös figyelmet érdemel, hogy egyes népességcsoportok (pl. krónikus felszívódási zavarokban, emésztési elégtelenségben szenvedők, vegetáriánusok, vegánok) rendszeresen elégtelen mennyiségű szelént fogyaszthatnak.

Ez alapján, szelén pótlására többek között az alábbi esetekben érdemes gondolni:

 

Melyek lehetnek a szelénhiány tünetei?

Magyarország a szelénhiányos területek közé tartozik, így nálunk gyakrabban fordul elő szelén hiányos állapot, mint más országokban.

A szelén hiány egyik jellemző tünete az általános fáradtság, amely kedvtelenséggel, aluszékonysággal és általános letörtséggel jár. Ennek oka sokszor a pajzsmirigy alulműködése, vagy akár a sejtek alacsony antioxidáns szintje is okozhatja ezeket a tüneteket. Ugyanígy jellemző lehet a fizikai fáradtság érzet mellett a mentális fáradtság is, a depresszió, az általános rosszkedv.

Régóta ismert a szelén szerepe a spermiumképződésben is, így az alacsony spermaszám is jelezhet szelénhiányt a szervezetben. Nőknél alacsony szint esetén csökken a teherbe esés valószínűsége, valamint megnő a vetélés esélye. Egyes kutatások szerint a szelénnek a libidóra gyakorolt hatása is van.

A pajzsmirigy problémák és a szelén kapcsolata régóta köztudott dolog, így ebben az esetben is gondolni kell az általános szelénhiányra.

A szelénhiány jellemző tünetei:

 

Szelén a táplálkozásban:

A szelén hamar kiürül a szervezetből, ezért ha táplálkozással szeretnénk fenntartani az egészséges szintet, kiegyensúlyozott étrendre van szükség. Természetes módon elsősorban húsokban (különösen a májban), halakban és egyéb tengeri élőlényegben található meg, de gazdag szelénforrást jelenthetnek a különböző magvak és gabonafélék (pl. zab, búza, rozs), különösen a teljes kiőrlésűek. Egyes zöldségek is jelentős mennyiségű szelént tartalmaznak, többek között a spenót, a spárga, a brokkoli, a gombafélék, vagy a káposzta. Gyümölcsök tekintetében érdemes sok banánt, citromot, kivit, szedret vagy mangót fogyasztani, de a grapefruit vagy a szőlő is szuper szelénforrást jelenthet.